Používáním tohoto webu souhlasíte s tím, že k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam používají soubory cookie. Více informací

O nás

Jsme tým lidí, kteří mají rádi

život, dobré jídlo, lahodnou kávu, kvalitní víno a... Pálavu!

Rozhodli jsme se, že tohle všechno dáme dohromady a podělíme se o to s Vámi. Náš hlavní cíl je, abyste u nás načerpali energii a odpočinuli si. My se o Vás postaráme!

Váš Husí plácek viniční dům

 

Dolní Věstonice

Kdysi přes tuto oblast vedla stará obchodní cesta z Rakouska na Moravu. Na území bývalého sídliště lovců mamutů se za Velkomoravské říše usídlili Slované a založili zde hradiště a pohřebiště, což dnes dokládá naleziště Vysoká zahrada, kde můžete najít zbytky kostela z 11. století a mohutné obranné valy, které dosahují výšky až 6 metrů. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1312, kdy do slovanské osady přišli němečtí kolonisté a v průběhu vývoje zde utvořili většinu obyvatelstva. Dolní Věstonice jsou vskutku rájem archeologů a historiků, dále zde můžete navštívit geologickou lokalitu Kalendář věků, kde lze přehledně vidět půdní horizonty z doby ledové.

Kromě toho je na náměstí k vidění i gotický kostel sv. Michaela archanděla, z roku 1389 a také budova bývalé radnice z 16. toletí, kde je dnes umístěna muzejní expozice věnována místnímu archeologickému výzkumu. Prohlédnout si tu tak můžete napodobeninu Věstonické Venuše, ukázky keramiky, nástrojů, modelů tábořišť a sídlišť pravěkých lidí, popis jejich kultury. Na začátku 16. století do města přišli Habáni, kteří se zde věnovali převážně vinařství a dodnes habánské sklepy tvoří v Dolních Věstonicích náměstíčko zvané Husí plácek. Ostatně, vinařství zde má tisíciletou historii a na úpatí Pálavy se na znamenitých vinařských tratích s vápenitou půdou a jedinečným mikroklimatem rodí vynikající vína.

 

Věstonická Venuše - nejznámější žena z Věstonic

Je keramická soška nahé ženy vyrobená z pálené hlíny pocházející z mladého paleolitu a datovaná do období 29 000 - 25 000 př. n. l.. Patří tak vůbec k nejstarším ukázkám umělecké tvorby tohoto druhu, a to celosvětově. Soška byla nalezena 13. července 1925 v popelišti v horní části pravěkého naleziště mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem. Paleolitickou krásku objevil tým Karla Absolona, známého badatele ve speleologii a archeologii. Sám profesor tehdy na lokalitě nebyl přítomen, ačkoli je většinou za objevitele označován. Soška ležela ve zbytcích pradávného ohniště rozlomená na dva kusy, které zpočátku ani nevypadaly, že patří k sobě.

Teprve po očištění se ukázalo, že celek se podobá ženské postavě. Je 11,5 cm vysoká a v bocích 4,3 cm široká. Objevil se pikantní detail: Na hýždích sošky se zachoval otisku prstu dítěte starého asi deset let. V součastnosti je soška Věstonické Venuše v držení Moravského zemského muzea v Brně, kde je uložena ve sbírkách ústavu Anthropos. Její hodnotu stanovili v roce 2004 američtí starožitníci na 40 milionů dolarů.